Tak, możliwa jest sprzedaż udziału w nieruchomości i to zasadniczo bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Nabywca staje się w takim przypadku współwłaścicielem z pozostałymi właścicielami. Możliwe jest także zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości w zakresie udziału we współwłasności, ustanowienie hipoteki lub innych obciążeń na udziale.
Tak, możliwa jest sprzedaż nieruchomości zadłużonej, tj. obciążonej hipotekami. W takiej sytuacji kupujący będzie oczekiwał obniżenia ceny (o wartość obciążeń), albo spłaty wierzycieli przy zawieraniu umowy sprzedaży. W takiej sytuacji kupujący wpłaca cenę na depozyt notarialny przed zawarciem umowy sprzedaży, a następnie część ceny idzie bezpośrednio do wierzycieli, pozostała część do sprzedającego.
Tak, możliwa jest sprzedaż spadku (masy spadku). To trochę tak, jak sprzedawać pudełko klocków lego – można sprzedać każdy klocek osobno albo wszystkie razem. W takiej sytuacji kupujący nabywa wszystko co wchodziło w skład masy spadku (nieruchomości, ruchomości, wierzytelności), tj. aktywa, ale także i wszelkie zobowiązania, długi, tj. pasywa.
Tak, możliwa jest zdalna sprzedaż nieruchomości położonej w Polsce (bez obecności w kraju), także wtedy, jeżeli nie mamy zaufanego pełnomocnika. Po wynegocjowaniu warunków umowy z kupującym i przygotowaniu umowy przez notariusza możliwe jest przygotowanie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o konkretnej treści (tej uzgodnionej pomiędzy stronami), określającego konkretną cenę, warunki płatności i numer konta sprzedającego. Pozwala to na udzielenie pełnomocnictwa także osobie, do której nie ma pełnego zaufania.
Tak, możliwa jest sprzedaż wierzytelności, także zabezpieczonej hipotecznie. W takiej sytuacji nabywca wierzytelności wchodzi także w uprawnienia z hipoteki. Sprzedaż może odbyć się po wartości nominalnej (np. wierzytelność jest na 100.000 zł i cena za tą wierzytelność jest ustalona na taką samą kwotę) albo z dyskontem (w powyższym przykładzie sprzedaż wierzytelności np. za 60.000 zł).
Tak, zasadniczo możliwa jest sprzedaż nieruchomości w trakcie trwającego postępowania (sądowego czy administracyjnego), także postępowania o zniesienie współwłasności. Nie stoi też na przeszkodzie postępowanie o ustanowienie służebności, a także o wydanie nieruchomości. Problematyczna może być sprzedaż nieruchomości w trakcie rozwodu (bez zgody drugiego współmałżonka), a także postępowania zmierzającego do unieważnienia umowy, na podstawie której aktualny właściciel nabył nieruchomości, albo dotyczącego roszczeń z zawartej umowy przedwstępnej z innym kupującym.
Tak, możliwa jest sprzedaż nieruchomości w trakcie postępowania egzekucyjnego (komorniczego). W takiej sytuacji nabywca ma możliwość zaspokoić wierzycieli hipotecznych i umorzyć postępowanie komornicze.
Tak, zasadniczo jest możliwa sprzedaż nieruchomości bez dostępu do drogi publicznej. Jest to co prawda wada, która wpływa na cenę, jednak nie uniemożliwia sprzedaży. W takiej sytuacji nowy kupujący będzie musiał doprowadzić do ustanowienia odpowiedniej służebności albo nabyć udziały w drodze wewnętrznej.
Oczywiście trzeba wiedzieć przed sprzedaż, ile warta jest nieruchomość. W tym celu można też zamówić opinię rzeczoznawcy majątkowego. Jednak sama wycena nie ma bezpośredniego wpływu na cenę za jaką nieruchomość zostanie sprzedana.